İbrahim Elden (Radyo Rota) Röportajı

Radyocular.com’un konuğu Kıbrıs’ta yayın faaliyetine devam eden Radyo Rota, Ada FM ve Ada TV programcısı İbrahim Elden oldu.

İşte deneyimli programcı İbrahim Elden’in sorularımıza verdiği samimi cevaplar…

 İbrahim Elden’i tanımayanlar için kendinizi tanıtır mısınız?

1986 Adana doğumluyum ve 13 yaşında Türkiye’nin 3 özel radyosu olan Rumeli FM’de yayın hayatına başladım. Uzun yıllar bu radyoda çalıştıktan sonra İstanbul’un en çok dinlenen çeşitli radyolarında program sunuculuğu yaptım. Aynı zamanda 4 yıl at yarışı programı sundum ve uzun yıllardır ulusal ve yerel reklamlar seslendirmeye devam ediyorum. Bu aralar aktif olarak Kıbrıs radyolarında program sunmaya devam ediyorum.-

İbrahim Elden radyo ile nasıl tanıştı? Kıbrıs radyolarıyla ile hikayenizi de dinlemek isteriz.

Aynı mahallede çocukluk arkadaşlarımız ile yaşadığımız ilçede bulunan bir yerel radyo başvuruda bulunduk. Radyo sahipleri küçük yaşta olmamıza rağmen bizi çok sevdi ve radyosuna kabul etti. Aldığımız eğitimlerden sonra Glad You programına başladık ve uzun yıllar bu radyoda yayın yaptık. O zamanlar beraber yayın yaptığımız arkadaşlarımızın şimdi radyo sahibi olması beni çok fazla gururlandırıyor.

 

İbrahim Elden
İbrahim Elden

 

Kıbrıs radyoları ile uzun yıllar iletişim halindeydim. İstanbul’da radyoda çalışırken Kıbrıs’taki radyolara paket programlar hazırlıyordum ve her geçen zaman Kıbrıs’ta çok fazla dinleyici sayımız olmaya başladı. Kısa zaman çok tanınan isim olmayı başardık ve çok kısa zaman içinde Kıbrıs’ın en çok dinlenen takip edilen radyosu ve programcısı olduk. İstanbul’da ve Türkiye’deki sanatçıları radyoya konuk alarak Kıbrıs radyolarının en az İstanbul ve Türkiye kadar önemli olduğunu fark ettirerek Kıbrıs’ta bulunan radyoları marka değerini arttırmayı başardık ve bu durumdan dolayı çok mutluyum.

 

Radyonun sizdeki önemi nedir?

Radyonun bendeki önemi yeme içme gibi nefes alma gibi bir şey. Nasıl bir insan yemek yemeden, su içmeden ya da nefes ağlamadan duramazsa bende radyo olmadan yapamam diye düşünüyorum. Benim için ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

 

İbrahim Elden programlarına nasıl hazırlanıyor?

Program saatine göre değişiyor aslında. Sabah radyo programı varsa bir gün öncesinden hazırlık yapıyorum ama akşam program varsa aynı günün sabahı programı hazırlıyorum. Güncel haberler ve müzik programı olduğu için gündemi her zaman sıcağı sıcağına takip ederek hazırlanıyorum.

 

Geçmişten günümüze baktığınızda radyoya veya radyoculara hak ettiği değer veriliyor mu?

Tabii ki geçmişte radyo ve radyoculara çok fazla önem ve değer veriliyordu. Bu aralar yine veriliyor ama eskisi gibi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü artık hayatımızda dijital dünya diye bir şey var o yüzden radyo ve radyocular için çok negatif şeyler söylense de radyo asla bitmez. Çünkü radyo dünyanın en güçlü iletişim aracıdır.

 

Radyo piyasasında hoşunuza gitmeyen veya eleştirebileceğiniz konular neler?

Evet bir konu hakkında düşüncemi paylaşmak istiyorum. Yeni çıkan güçlü ve başarılı No Name olarak tanımlanan sanatçılar var. Radyoların bu isimlere biraz daha önem vererek destek vermelerini rica ediyorum. İşlerini çok başarılı yapan radyocu arkadaşlarımı da her zaman alkışlıyorum ve gurur duyuyorum.

 

Son dönemlerde yaşanan doğal afetler ve pandemi hastalığında radyo dinlenme oranlarının arttığını görüyoruz. Sizin bu konuyla alakalı düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle afetlerde ve pandemide  hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin, hasta olanlara da Allah acil şifalar versin. Bu dönemde kısıtlamalarından dolayı sosyal medya canlı yayınları yapan çok sayıda sanatçı, radyocu ve tanınmış kişiler takip edildiği kadar radyolarda takip edildi ve bu durum bizi çok mutlu etti. Günde ortalama altı buçuk milyon insanın dinlediği radyoyu evlerde de eski dönemlerdeki gibi dinlenme durumu bizi çok mutlu etti. Ben bunun bir alışkanlık haline geleceğini düşünüyorum ve artık arabada işyerlerinde ve evlerde eskisi gibi radyonun çok fazla dinleneceğini düşünüyorum.

 

Son olarak bizim bahsetmediğimiz veya sizin eklemek istediğiniz birşey var mı?

Radyoculara her zaman destek veren güçlü kuruluş Radyocular.com ekibine ve emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.